Limitarea normei didactice a directorilor la cel mult 14 ore, comasări de școli doar prin absorbție, protejarea claselor existente și a celor care au elevi cu CES, excluderea obligației de a face ore remediale pentru directorii-învățători, sunt propunerile trimise de asociația directorilor de școli CEMS (Comunitatea pentru excelență în management școlar), la Ministerul Educației.
Asociația directorilor de școli CEMS a solicitat Ministerului Educației modificări urgente în aplicarea noii legi a învățământului.
Aceste propuneri și observații au fost trimise Ministerului Educației și Cercetării în contextul punerii în consultare a patru acte normative care implementează Legea 141/2025, atât pe fond, privind reorganizarea școlilor și norma didactică a directorilor, cât și clarificări tehnice și procedurale.
O serie de acte subsecvente de aplicare a legii 141/2025, legea Bolojan, au fost supuse debaterii publice, până azi, 6 august.
Reprezentanții asociației explică: „Încă din etapa de proiect pentru legea care a intrat în vigoare, am reclamat că dublarea și mai mult decât dublarea normei didactice de predare pentru personalul de conducere, coordonare și control din învățământ este în contradicție cu modelele internaționale”.
