Vineri, 20 decembrie, Teatrul, clădire monument istoric emblematic orașului Botoșani a fost redat publicului de cultură, după mai bine de 10 ani de inutilizare.
Ridicat în anul 1860, sub numele de „Teatrul Petrache Cristea”, la care era angajat ca sufleor marele poet național Mihai Eminescu, apoi reconstruit in anul 1958, edificiul central din municipiul Botoșani a stat mai mult închis din anul 2012, nefiind posibilă folosirea din cauza degradărilor și stării proaste în care s-a aflat. În anul 2014 s-a dispus consolidarea și restaurarea clădirii teatrului, însă următorul an s-au sistat lurările deoarece a fost nevoie de intervenții suplimentare de consolidare, prima evaluare fiind incompletă. Abia după 8 ani, timp în care a stat în conservare, lucrările de licitație pentru restaurarea Teatrului s-au reluat iar o asociere de mai multe firme de construcție au putut finaliza lucrările de construcție.
Redeschiderea a avut loc într-o zi în care era programată o piesă de teatru, prima pusă în scenă în noile condiții și dotări iar primii spectatori au fost aștepați cu covor roșu și șampanie, oferită de partenerul oficial al evenimentului de deschidere, Grupul de Distribuție ETA din Botoșani.
Și în data de 21 decembrie se va pune în scenă o piesă de teatru, duminică, 22 decembrie melomanii sunt invitați să ia parte la un concert simfonic organizat de Filarmonica „George Enescu” din Botoșani, seria evenimentelor încheindu-se pe 23 decembrie cu o preprezentație a Teatrului pentru Copii și Tineret „Vasilache”.











































