După o întârziere de mai bine de o oră față de cea anunțată, premierul României, Marcel Ciolacu a fost într-o vizită la Botoșani, aflat într-un periplu național non-electoral, după cum a declarat.
Acesta a sosit la Hotel Rapsodia și a dorit o întâlnire organizată cu mediul de afaceri botoșănean iar după o scurtă alocuțiune a dorit să întrețină discuțiile cu ușile închise, la care presa nu a avut acces, după care a făcut declarații.
La întâlnire au participat Doina Elena Federovici, Marius Budăi și Cosmin Ionuț Andrei, liderii județeni și municipali ai PSD Botoșani, la care premierul a avut un discurs bazat pe accente economice și a propus o colaborare economică mai strânsă între județele Suceava și Botoșani dar a vorbit și despre finalizarea în scurt timp a Autostrăzii A7 și cum acest lucru va aduce un boom economic zonei. Premierul a mai vorbit și despre faptul că își dorește și o reformă administrativă națională, pentru o descentralizare zonală și o dependență cât mai mică de București.










