Zăpada a dat mari bătăi de cap în județul Botoșani și salvatorilor, care nu au mai putut ajunge la o mămică aflată pe punctul de a naște, aceasta fiind ajutată de alte două femei, trimise în ajutor de Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al comunei Coțușca.
Mama, în vârstă de 41 de ani, din localitatea Crasnaleuca, mai are acasă încă alți 3 copii, a cerut ajutor prin apel la 112 însă din cauza condițiilor nefavorabile cu care se confruntă tot județul Botoșani de 2 zile, ambulanța SAJ nu a mai putut ajunge la aceasta.
Cu ajutorul SVSU Coțușca s-a luat legătura cu 2 femei din zonă, care au mai asistat la nașteri pentru a ajuta. Acestea au fost ghidate și ajutate prin video apel de coordonatorii medic-asistent ISU-SAJ de la Botoșani și s-a reușit astfel ca nou-născutul să fie în stare bună.
UPDATE:
Mama și fetița născută acasă, la Crasnaleuca, după ce a fost asistată prin apel video call de cadrele medicale din dispeceratul integrat ISU – SAJ, au ajuns la Spitalul Orășenesc Săveni, în siguranță. Cele două au fost preluate de echipajul al Serviciului Județean de Ambulanță și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Coțușca, cu un utilaj.
Vor rămâne sub supravegherea cadrelor medicale până la reluarea circulației, când vor fi transferate la Secția de Obstretică și Ginecologie a Spitalului Județean Mavromati Botoșani.
