Pe tronsonul cuprins între intersecțiile cu strada Primăverii și Calea Națională au avut loc lucrări de modernizare, după ce, preț de mult timp întreaga zonă a dat de furcă participanților în trafic. După ce au fost scoase segmentele din beton care alcătuiau calea de rulare pentru tramvaiele din Botoșani, zona Sucevei a rămas ca după bombardament.
Ce spune primarul Cosmin Andrei: „Oferim condiții mult mai bune de circulație șoferilor botoșăneni! Strada Sucevei este de acum „un alt” tronson! Au dispărut dalele cu șinele de tramvai, stațiile din mijlocul străzii și gropile din asfalt! A luat sfârșit și disconfortul produs din timpul lucrărilor! De acum, botoșănenii pot circula pe un drum asfaltat și eficientizat! Au fost amenajate două sensuri giratorii la intersecția cu strada Primăverii și cu Bulevardul Mihai Eminescu! În curând vor fi executate și marcajele rutiere”.
Reabilitarea acestui drum vine în completarea asfaltării efectuate anul trecut pe strada Primăverii, unde după o veritabilă “heirupeală” românească, s-a reușit asfaltarea, fie ea și de noapte, înainte de începerea școlii.
În frumoasele imagini surprinse cu drona, puse la dispoziție de Primărie, se poate vedea diferența dintre un drum proaspăt asfaltat și unul vechi, murdar și plin de praf, Botoșaniul mai având puțin și se poate propune să intre în Cartea Recordurilor la numărul de spălătorii de mașini pe metrul pătrat.








