Inspectoratul Școlar Județean Botoșani a organizat astăzi, 20 noiembrie 2025, GALA OLIMPICILOR ÎN EDUCAȚIE, Ediția a IV-a, eveniment organizat în parteneriat cu mediul de afaceri din Botoșani, reprezentat de firmele ELSACO SRL, ELECTRO ALFA CM SRL, LACTO SOLOMONESCU SRL, POWERLINE SRL și SOLENYY SRL.
În cadrul galei au fost premiați 57 de elevi care au obținut premii la olimpiadele naționale și internaționale în anul școlar 2024-2025 și cei 30 de profesori care i-au îndrumat.
Gala olimpicilor în educație s-a desfășurat în prezența Consilierului de Stat în cadrul Cancelariei Prim-Ministrului, Prof.Dr. Luciana Antoci, prezentă la Botoșani cu ocazia unei întâlniri de lucru cu inspectorii școlari dar și a exponenților celor două mari firme botoșănene, Electroalfa și Elsaco, Gheorghe Ciubotaru și Valeriu Iftime, a fostului prefect, Sorin Cornilă, unul dintre inițiatorii evenimentului.
„Felicitări tuturor elevilor care participă în fiecare an școlar la olimpiadele școlare! Munca, pasiunea și perseverența voastră sunt remarcabile! De asemenea, adresez mulțumiri profesorilor care i-au pregătit și care fac din județul nostru un reper al excelenței în educație” a declarat inspectorul școlar general, prof. Bogdan Gheorghe SURUCIUC.































