1) AUR consideră de maximă urgență o reglementare a jocurilor de noroc!
• PSD și PNL mimează preocuparea cu privire la efectele nocive ale jocurilor de noroc asupra românilor. De câteva zile, Marcel Ciolacu se comportă asemenea unui cavaler pe cal alb care abia acum a realizat pericolul jocurilor de noroc și se bate cu reprezentanții acestei industrii.
• Realitatea îl dă însă de gol. Marcel Ciolacu dă dovadă de ipocrizie și minciună cu privire la acest subiect, deoarece una zice și cu totul alta ca reprezentanții PSD din Parlament.
• Deputații PSD din conducerea Camerei Deputaților nu au fost de acord cu introducerea pe ordinea de zi a ședinței de plen din această săptămână a proiectelor de lege care vin să interzică păcănelele în interiorul orașelor.
o AUR a solicitat, prin liderul de grup de la Camera Deputaților, Alin Coleșa, introducerea pe ordinea de zi a ședinței de plen din această săptămână a două noi puncte, respectiv PL-x 559/2019 și a PL-x 495.2023, care reglementează organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc.
Am ales unul din 2019 făcut de fostul deputat Dobrovie și altul chiar din 2023 inițiat de peste 130 de deputați și senatori PSD. Asupra acestuia din urmă chiar guvernul Ciolacu a dat un aviz negativ, nu îl susține.
• Marcel Ciolacu, prin deputații PSD pe care îi are în această cameră, a refuzat votarea acestor legi săptămâna aceasta. Premierul s-a lăudat și că va veni cu o ordonanță de urgență, dar ceea ce știm cert este că nici PSD, nici PNL nu au fost de acord cu interzicerea păcănelelor.
• Poziția AUR este clară: jocurile de noroc distrug destine, distrug vieți. Tocmai de aceea trebuie să acționăm de urgență, nu avem timp de pierdut!
2) AUR se va opune limitării plăților în numerar prin toate mijloacele avute la dispoziție.
• Guvernul Ciolacu își continuă seria măsurilor împotriva românilor. Acum urmăresc eliminarea numerarului într-o țară în care jumătate din mediul rural este încă în noroi.
• Oamenii nu au apă, nu au canalizare, nu au gaze, iar în aceste condiții cei doi Marcei din Guvern (Ciolacu și Boloș) vor să elimine posibilitatea plății numerar.
• Este inacceptabil ceea ce guvernul Ciolacu face prin limitarea plăților în numerar.
• În primul rând, vorbim despre o chestiune de accesibilitate pentru persoanele sărace, care nu au carduri, care nu acces la bancomate și, după aceea, este o problemă de libertate.
• Plățile în numerar sunt despre libertate și despre evitarea controlului social.
• Într-un fake news grosolan, cei din PSD spuneau că „numai evazioniștii” se opun limitării numerarului, pentru că „oamenii obișnuiți nu vor avea de suferit”.
Amândouă afirmațiile sunt FALSE!
• În Elveția, populația a cerut un referendum pentru înscrierea în Constituție a dreptului de a plăti în numerar. În Slovacia, folosirea numerarului s-a înscris în Constituție. În Austria se urmărește același lucru. Sunt toți acești europeni niște „evazioniști” în gândirea PSD?
• Întreprinzătorii care au magazine la țară sau în orașele mici depind de numerar, pentru că nu au bancomate sau agenții bancare. Toți aceștia, care mențin o minimă activitate economică, în comunele și orașele sărăcite de administrațiile PSD și PNL, sunt evazioniști?
• Suntem un aprig apărător al libertății și, de aceea, ne vom opune cu toate mijloacele pe care le avem la dispoziție oricăror încercări de limitare a plăților în numerar.
