Puțini mai sunt astăzi dintre cei care s-au întors acasă, martori ai unor timpuri în care independența, suveranitatea și integritatea teritorială a României se apăra cu vitejie pe câmpul de luptă.
În fiecare an, ziua de 29 aprilie ne amintește de sacrificiul suprem al celor care au luptat pentru ca astăzi să fim români, astfel încât moștenirea pe care ne-au lăsat-o să fie transmisă generațiilor următoare și să dăinuie.
Noi, cei din generația de astăzi, aducem omagiu celor care au fost și îi cinstim pe cei care mai sunt, până la ultimul suflu de eroism.
Păstrăm veșnic în amintire pe cei care au luptat pentru că noi astăzi să fim liberi.
Respect etern!














