Parlamentarul botoșănean, Cătălin Silegeanu, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă organizate la cabinetul parlamentar vineri, despre succesul de care s-a bucurat inițiativa inițierii unui proiect de lege care prevede recunoașterea activității de gardă din sistemul medical ca vechime în muncă.
Inițiativa legislativă a întrunit 98 de voturi “pentru”, din 100, lucru care rar se întâmplă în propunerile pentru legi organice și de care senatorul botoșănean este mândru.
Cătălin Silegeanu a ținut să mulțumescă, evocând în conferința de presă rolul determinant al colegei acestuia, Gabriela Beiu dar și a colaboratoarei Roxana Aicoboaie în elaborarea acestei inițiative.
Proiectul de lege se dorește ca o reparație “de normalitate”, după cum spune senatorul, stabilind faptul că orele de gardă vor fi incluse la calculul vechimii în muncă, corectând astfel munca suplimentară din domeniul medical care nu era reflectată proporțional în parcursul profesional, respectiv în drepturile care le revin.
Proiectul urmează să fie dezbătut în Camera Deputaților, care are rol decizional. În eventualitatea unui vot favorabil, legea va fi transmisă spre promulgare și ulterior publicată în Monitorul Oficial.
