Senatorul AUR, Cătălin Silegeanu a ales să-și prezinte raportul de activitate parlamentară în cadrul unei conferințe de presă, lucru rarisim întâlnit la Botoșani în ultima perioadă, eșichierul politic evitând transparența totală din cauza politicilor nu tocmai populare din ultima vreme.
„Este de datoria mea, la fel cum este și de datoria celorlalți colegi să-și prezinte raportul de activitate, într-un an de mandat. Așa cum bine știți, mi-am început activitatea parlamentară anul trecut, sunt în trei comisii, sunt secretar în comisia economic, industrie, servicii, antreprenoriat și turism, sunt membru în comisia transporturi și infrastructură și membru în comisia de comunicații și IT”, a declarat senatorul Cătălin Silegeanu.
„Avem un număr de 64 de proiecte legislative dintre care 12 elaborate și scrise împreună cu consilierii parlamentari de la Botoșani, conform legii 24/2000 privind normele de tehnică legislativă. A trebuit să învățăm pentru că de foarte multe ori am fost acuzați de faptul că AUR nu are activitate parlamentară sau, mai bine zis, proiecte legislative. Vă anunț pe această cale că prin întreaga mea activitate, din cei 133 de senatori dețin locul 11 la nivel național, mă refer la activitate parlamentară”, a mai spus senatorul AUR.




